Vnitřní-ovětlení-a-příslušenství

Jak jsme si již popsali v předešlých textech je dobré si naplánovat podobu interiérového osvětlení vašeho domu, či bytu předem a následně postupovat podle uvedeného plánu. To nám ušetří spoustu starostí při následné realizaci. Pokud chceme mít čistý design pokojů a nechceme mít k jednotlivým světlům viditelné kabely, nezbývá nám než zabudovat přívodné elektrické kabely přímo do zdi. Vyhnete se tak nevzhledným přívodným kabelům k nejbližší elektrické zásuvce.

Pozor, ale i tažení těchto přívodných kabelů zdí je třeba promyslet. Obecně se doporučuje držet se hran zdí a táhnout kabely v takových místech, kde je později neporušíme vrtáním do zdi, například při instalaci poliček, nebo obrazů. Proto se vždy držte při jejich zazdívání v rozích, u podlahy, nebo naopak těsně pod stropem. Vyhnete se tak později závažnějším problémům při jejich porušení. Používejte při tom jen certifikovaný elektrický materiál. V ideálním případě i odbornou instalaci, která sice stojí nějaké finanční náklady navíc, ale do budoucna se můžete vyhnout spoustě problémů.

Vnitrni ovetleni a prislusenstvi 1 - Vnitřní ovětlení a příslušenství.

Pokud se chcete této instalaci vyhnout úplně doporučujeme vám využít svítidla pracující na bázi akumulátorů. V současné době je již v nabídce na trhu dostatečně široký výběr i těchto svítidel a příslušenství. Díky pokroku v technologii akumulátorů a nižší spotřebě úsporných LED žárovek je i jejich výdrž na jedno nabití dostatečně dlouhá. Vhodné je toto řešení zvláště pro světla, které plní jen dekorativní funkci a nevyžaduje se od nich tedy tak silné světlo. V tom případě stačí pak svítidlo umístit na požadované místo a je hotovo. To se hodí hlavně v případě rekonstrukcí, kdy nechceme sekat do zdi.

Pokud ale napájíme osvětlení z klasického elektrického kabelu, který je tažen zdí, je třeba si ohlídat materiál z kterého je vyrobeno tělo svítidla. Pokud se jedná o plast, stačí nám dva přívodné kabely (pro každou fázi jeden). Pokud je tělo svítidla kovové potřebujeme jeden o na uzemnění těchto kabelů. Ten se pak montuje rovnou ke kovovému tělu svítidla. V tomto případě doporučujeme využít odbornou instalaci zcela jistě, a to hlavně z bezpečnostních důvodů.

Důležité je také množství osvětlení a volba žárovek. Ty primárně volíme podle potřebné síly a barvy osvětlení i podle typu objímky ve vybraném svítidlu. Současně má ale toto rozhodnutí vliv i na odběr elektrické energie, a tedy na potřebnou sílu pojistek v konkrétních elektrických obvodech.

Proto opět nezbývá než doporučit odbornou instalaci. Dalším doplňkovým materiálem, na který je dobré myslet jsou například stínidla, nebo odrazové plochy jednotlivých světel. Ty volíme dle účelu osvětlení a stylu konkrétního prostoru.

Samostatnou kapitolou je ovládání světel. To je v současné době možné několika způsoby. V základu to jsou klasické spínače na stěně. Jejich technologickým vylepšením jsou spínače regulující intenzitu světla v různých úrovních. Ty jsou vhodné například pro LED žárovky, které zvládají celou škálu intenzity světla a někdy i barev. Dalším krokem jsou mobilní spínač, nebo také dálkové ovládání světel. To se v posledních letech více a více přesouvá do podoby aplikací v chytrém mobilním telefonu. Na nejvyšší úrovni z technologického hlediska stojí ovládání světel hlasem, které bývá součástí chytré domácnosti. Stačí si jen vybrat co je pro vás nejjvhodnější.