Technicke pripravy k osvetleni - Technické přípravy k osvětlení

Jak připravit správný design osvětlení vašeho interiéru? To je otázka, nad kterou je třeba se zastavit. Jak jsme již popsali v předešlém článku různé typy osvětlení mohou plnit různé úlohy, a hlavně na nás působí vždy jinak. V první řadě si proto ujasněte, co chcete konkrétním osvětlením dosáhnout. Je jasné že úplně jinak bude vypadat osvětlení v ložnici a jinak ve společenském sále, kde budete pořádat setkání s příteli.

Co vlastně chcete osvětlením docílit nejlépe zjistíte tak, že si představíte nejběžnější situace, které se budou v konkrétním prostoru odehrávat. Je v rohu místnosti křeslo, kde si budete číst? Stojí uprostřed místnosti stůl, kolem kterého se budete setkávat s přáteli? Je v pokoji pohovka na které chcete odpočívat? Budete v místnosti pracovat, nebo se jedná o odpočinkovou zónu? Tomu všemu se dá osvětlení přizpůsobit, jak jsme si řekli již dříve.

Jakmile víte co chcete docílit naplánujte si rozmístění zdrojů světla. Kde chcete mít hodně světla? Které části prostor naopak chcete nechat v tlumeném světle, nebo v šeru? Podle toho naplánujte nejprve hlavní zdroje světla – lustry a stropní svítidla. Pak osvětlení pokoje doplňte nástěnnými, nebo stojacími lampami. Případně můžete použít i stolní lampičky. Úplně na závěr vyberte dekorativní světla jako jsou bodová světýlka, nebo LED pásky, případně noční osvětlení, které zůstane aktivní, jakmile zhasnete hlavní světla.

Následně je u každého světla nutné vyřešit intenzitu a barvu světla. To opět vychází z celkového konceptu osvětlení. Různých kombinací je možné docílit pomocí různé síly a barvy žárovek. V tomto bodě je také důležitá volba stínidel (hlavně jejich velikost, barva a propustnost světla). Ovlivnit také můžete vnímáni intenzity světla nasměrováním zdroje světla. Ten by nikdy neměl směřovat proti osobám, které se v prostoru pohybují. Pokud se této variantě nevyhnete využijte pro zakrytí žárovky mléčné sklo, které ztlumí intenzitu světla.

Jako poslední zůstává k vyřešení technická stránka věci. Pokud teprve plánujete stavbu, je nejjednodušší natáhnout přívodní elektrické kabely přímo ve stěnách. Pokud ale tuto možnost nemáte, je třeba využít již existující zdroje elektrické energie (kabely, nebo zásuvky). V případě, že Vám aktuální rozmístění nevyhovuje, existuje již v dnešní době dostatek osvětlení na baterie s dálkovým ovládáním, nebo na čidlo. Nebojte se je využívat i v interiéru. Budete mile překvapeni jednoduchostí instalace i provozu.