Svítidla-do-exteriéru

Venkovní osvětlení je často podceňovaným prvkem zahradní architektury. Přitom všichni rádi trávíme teplé letní večery na zahradě při grilování a skleničce dobrého vína. Chcete své přátelé překvapit nádherou zahrady i po setmění? Možností je nepřeberné množství.

Osvětlení nám dává nové možnosti, jak s prostorem pracovat. Nechte nevzhledné části zahrady s technickým zázemím utopit ve tmě a naopak vypíchněte dekorativní prvky.

Svitidla do exterieru 1 - Svítidla do exteriéru

Osvětlení může plnit jednak praktickou funkci. Tou je samozřejmě osvětlení přístupové, nebo příjezdové cesty. K osvětlení cest se hodí nižší lampy o výšce cca 1 m se stínidlem, které osvětlí potřebnou cestu, aniž by světlo zářilo po celé zahradě. Na terasu, nebo ke dveřím se hodí klasické nástěnné lampy a různá bodová světla. U bodových světel se vždy přesvěčte, že je možné změnit jejich směrování. Pokud přesunete zahradní nábytek může jej světlo následovat.

Svitidla do exterieru 2 - Svítidla do exteriéru

Čistě dekorativní funkci mohou plnit LED pásky, kterými osvětlíte speciální místa, jako například schody, nebo s nimi můžete podsvítit molo u jezírka. Bodová světla zapuštěná do země pak krásně zdůrazní hlavní prvky Vaší zahrady. Mohou to být například stromy, keře, nebo sochy.

Samostatnou kapitolou pak jsou podvodní světla. Pokud máte na zahradě jezírko, nebo rybníček, určitě do jeho břehů zabudujte o vodotěsná svítidla. Vodní plocha se tak stane naprostým klenotem vaší zahrady.

Svitidla do exterieru 3 - Svítidla do exteriéru

Pro podobné osvětlení se můžete inspirovat u různých podniků prvotřídní kvality. Například Playamo Czech je kasino s nádherným okolím.

Pokud jde o výběr barvy světla, tak ven volíme teplé, ideálně žluté světlo. Ve výjimečných případech může být místy laděné do červena. K večeru se vždy ochladí a pokud sedíte venku je vhodné i barvou světla navodit teplejší atmosféru. Chladné bíle, nebo modré světlo by v tomto dobrou službu neudělalo.