Podle ceho si vybrat venkovni osloveni - Podle čeho si vybrat venkovní oslovení?

Jak si naplánovat a rozvrhnout venkovní osvětlení vaší zahrady nebo terasy jsme již probrali v předešlých článcích hlavně z hlediska designu a výsledného uživatelského efektu. Tentokrát se podíváme detailněji na technickou specifikaci produktů, které se hodí do venkovního prostředí.

V současné době je snadné najít produkty určené pro venkovní prostředí. Nicméně je dobré vědět jaké specifikace by měly tyto svítidla a jejich příslušenství splňovat. V první řadě je to voděodolnost, v lepším případě vodotěsnost. To se samozřejmě týká také veškerého příslušenství i přívodních kabelů.

Dalším vlivem, kterému jsou tyto produkty vystaveny jsou výkyvy teplot. Svítidla si musí poradit se změnami teplot od mrazivých nocí, až po tropické dny. I v našich zeměpisných šířkách mohou roční rozdíly teplot dělat i 60 °C. To je náročné především pro žárovky.

K tomuto samozřejmě existuje evropská norma, kterou splňují veškerá svítidla pro venkovní použití v našich obchodech.

Dalším úskalím ale může být i instalace. Zvláště pokud se jedná o světla venkovní s klasickým přívodným kabelem (nemají akumulátor se solárním dobíjením), tak je třeba odborná instalace. Ta většinou zabere jen krátký čas a není nijak finančně náročná.

Z bezpečnostního hlediska je ale nedocenitelná. Proto nikdy neinstalujte tato svítidla vlastními silami.

Pokud dodržíte tyto tři jednoduché rady, jistě budete s výsledkem spokojeni.