Jak-na-atraktivní-venkovní-osvětlení

V našem seriálu článků jsme již venkovní osvětlení řešili, avšak s důrazem na různé přístupové cesty a zahrady. Nyní se detailněji podíváme na venkovní osvětlení vhodné pro terasu. I zde je možné se pro inspiraci obrátit na profesionální prostory. Například restaurace, hotely, nebo luxusní kasina si často s osvětlením svých teras dávají velkou práci, aby výsledný efekt byl atraktivní pro hosty na terase, ale i pro kolemjdoucí.

Samozřejmě mnoho dalších inspirací můžete najít v rámci pořadů i na webu České televize a to hned v několika pořadech.

Základem je opět plánování. Podívejme se, jak na to jdou profesionálové. Představte si venkovní osvětlení například Casina Royal. Opět jej můžeme rozdělit na praktické a dekorativní.

Jak na atraktivni venkovni osvetleni 2 - Jak na atraktivní venkovní osvětlení?

Začněme tím praktickým. Konkrétní nábytek – stoly a židle na terase – je dobré osvětlit bodovým světlem, které vyvolá intimitu. Dobře tak může posloužit stolní lampička s neprůsvitným stínidlem, kterou umístíte přímo na stůl. Druhou možností je bodové světlo umístěné na zastřešení terasy, nebo na stěně. V takovém případě je vhodné nástěnné zařízení s příslušenstvím, které vytváří úzký kužel světla a opticky tak každý stůl, nebo část terasy oddělí od zbytku prostoru.

Nezapomínejme ani na osvětlení příchodu, respektive koridorů, ve kterých se budete na terase pohybovat. Často se k tomu používají slabá bodová světla zapuštěná přímo do dlažby, která současně vymezují prostor pro pohyb. Druhou možností jsou nízké lampičky umístěné v řadě podél plánované cesty. I tato osvětlení doporučujeme tlumené.

Pokud se podíváme na osvětlení dekorativní, které má za úkol zkrášlit Vaši terasu, je vhodné jej zvolit dle druhu stavby. Pro luxusní prostory (hotely, kasina) jsou vhodná nástěnná světla obrácená směrem vzhůru, která zdůrazní vertikální linie stavby. Dále osvětlení mohou doplňovat řetězy, nebo sítě s LED světly, kterými pokryjete vybrané prvky, jako například zábradlí, nebo stěny.

Jak na atraktivni venkovni osvetleni 1 - Jak na atraktivní venkovní osvětlení?

Pro venkovské budovy jsou vhodné rustikálně vyhlížející řetězce holých žárovek. Pokud jej vhodně rozvěsíme pod zastřešení terasy, nebo jím přímo naznačíme neexistující střechu nad terasou, docílíme velmi zajímavého efektu.

I na terase platí, že vhodným bodovým osvětlením dokážeme zdůraznit konkrétní prvky, které chceme. Mohou to být květináče, nebo sloupy a podobně. V takovém případě ale doporučujeme využít slabší žárovky než v případě zahrady.

Pokud se jedná o barvu osvětlení, rozhodně doporučujeme (jako u všech venkovních prostor) teplé odstíny barev (žlutá, oranžová, červená), které vyvolávají hřejivý pocit během chladnějších večerů.

U teras je také dobré zdůraznit, že pokud se jedná o osvětlení, tak méně je někdy více.