Interierove osvetleni - Interiérové osvětleníJak využívat světlo v interiéru se můžeme naučit z mnoha míst, které dobře známe osobně, nebo například z televizních obrazovek. Představte si ta nejluxusnější místa, která znáte. Pověstná svým profesionálním osvětlením jsou například luxusní kasina.

V první řadě si musíte promyslet (tak jako provozovatelé těchto podniků) co chcete osvětlením docílit. Kde chcete vytvořit pocit soukromí a intimity. Kde chcete naopak vzbudit pocit vzdušnosti a velkého prostoru. Chcete světlem spíše uklidňovat, nebo udržet v pozornosti? To vše se dá světlem dosáhnout.

K vytvoření intimity je ideální tlumené osvětlení, které se v okrajích a rozích místnosti ztrácí do tmy a vytváří tak měkké okraje. Výzvou právě pro zmíněná kasina je vytvoření pocitu soukromí ve velkých prostorech. K tomu se využívá bodového osvětlení. Pocitově tak lidé vnímají hranici kuželu světla jako hranici celého prostoru a tak pokud vytvoříte oddělené zdroje světla pro každý stůl, budou si hosté připadat jako v soukromí i uprostřed velké místnosti plné dalších stolů a lidí.

Pokud ovšem chcete vzbudit dojem velkého prostoru, obraťte nástěnná světla směrem vzhůru a stínidla zanechte vespod. Žárovky by měly být středně silné, aby světla splynula v jedno, ale nedosáhla v plné síle stropu a ten se tak trochu ztrácel v šeru. Pak to bude i středně velká hala působit dojmem gotické katedrály.

Pokud jde o barvu světla platí, že teplé odstíny barev spíše uklidňují, naopak studené barvy udrží osoby v místnosti ve střehu a pozornosti.

Dobé je také nezapomínat na různé designové doplňky se světlem spojené. Jako například LED pásky kopírující různé hrany stolů, nebo schodů. Drobná bodová světla také mohou zdůraznit detaily ve vašem interiéru.